Dla jakich psów Nose Work jest dobrym wyborem?

Czym jest Nose Work i dlaczego stał się popularny wśród psiarzy? Dla jakich psów jest dobrym wyborem? Co może dać psu szukanie zapachu eukaliptusa? Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego Nose Work to aktywność dla każdego psa to przeczytaj ten wpis do końca

Czym jest Nose Work?

Nose Work jest to dyscyplina sportu kynologicznego polegająca na wykrywaniu zapachu przez psa. Zgodnie z regulaminem Nose Work Club Polska używa się do tego hydrolatów: eukaliptusa, lawendy oraz liścia laurowego.

Skąd wziął się pomysł na Nose Work?

K9 Nose Work powstał w USA. Za jego twórców uznaje się: Rona Gaunt’a, Amy Herot i Jill Marie O’Brien – trenerów i przewodników psów służbowych.

Trenerzy dostrzegli pozytywny wpływ pracy nosem na zachowanie psów służbowych. Zwierzęta były bardziej równoważone, nie miały problemów ze skupieniem, nawet w niesprzyjających warunkach. Po pracy psy były zrelaksowane i wyciszone.

Ron, Amy i Jill chcieli wykorzystać zdobytą wiedzę dla poprawy jakości życia psów schroniskowych. Efekty ich pracy były tak duże, że stworzyli nową dyscyplinę psiego sportu, która będzie łatwa i przystępna dla wszystkich psich opiekunów.

Dla jakich psów Nose Work jest dobrym wyborem?

Niemal każdy pies jest w stanie nauczyć się wykrywać zapachy. Jeśli Twój pies ma nos to znaczy, że potrafi węszyć!

Nose work to uniwersalny sport. Ta aktywność jest odpowiednia dla każdego psa i jego opiekuna. Praca węchowa jest odpowiednia dla każdego psa niezależnie od jego stopnia wyszkolenia, wieku, sprawności fizycznej czy stanu zdrowia (Nose Work jest jednym z nielicznych psich sportów, które mogą uprawiać psy kontuzjowane). Nieważne czy masz szczeniaczka, psa dorosłego czy psiego emeryta, to będzie świetnie spędzony czas dla Ciebie i Twojego czworonożnego przyjaciela.

Zalety Nose Work dla psa

Jest wiele zalet pracy węchowej, tą najczęściej pożądaną przez opiekunów jest wyciszenie się psa. Żyjemy coraz szybciej i jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Psy żyjące w ludzkim świecie (przede wszystkim w mieście) czują się dokładnie tak samo jak my.

Aby pies potrafił się zrelaksować powinien mieć aktywność zarówno fizyczną jak i umysłową. Szacuje się, że 20 minut pracy nosem odpowiada zmęczeniu takiemu jak po dwugodzinnym spacerze. Nose Work jest dobrym wyborem, dla psów nadpobudliwych. Spokojne węszenie, nauka systematycznego przeszukiwania, pomaga psu skupić się na zadaniu, opanować swoje emocje i przekierowuje nadmiar energii w kontrolowane przez przewodnika zadanie.

Aktywne węszenie zdrowo męczy psa fizycznie ale również psychicznie, ponieważ pies analizuje zapach, co wymaga dużego wysiłku umysłowego. Dzięki temu zwierzę zyskuje np. wspomaganie stabilizacji układu nerwowego.

Stymulacja umysłowa jest szczególnie ważna dla pupili w podeszłym wieku. Starsze psy mogą mieć zaburzone funkcje poznawcze – przestają poznawać domowników, zaczynają załatwiać się w domu, nerwowo reagują na różne dźwięki, mają zaburzony rytm dobowy. Węch jest to najważniejszy zmysł psa, dlatego mówi się, że psy poznają świat nosem. Praca węchowa stymuluje umysłowo, co spowalnia starzenie się mózgu.

Sprawdź kurs online ,,7 zabaw węchowych na każdy spacer z psem"

Zacznijcie niuchać już na kolejny spacerze!

Zalety Nose Work dla opiekuna psa

Nose Work jest bardzo wygodną formą aktywności z psem dla człowieka, ponieważ nie wymaga wielu ograniczeń takich jak:

- Duży, ogrodzony teren.

- Specjalistyczny drogi sprzęt. Wszystko czego potrzebujesz do Nose Worku znajdziesz w swoim domu np. kartonowe pudełka czy krzesła. W pracy węchowej jest wiele możliwości, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, możesz wykorzystać wszystko co jest w zasięgu wzorku. Jedyny dodatkowy wydatek to hydrolat np. eukaliptusowy, który znajdziesz w drogerii, aptece lub możesz zamówić przez internet. Jest to koszt zaledwie kilkunastu złotych.

- Pogoda. Nose Work możesz ćwiczyć nawet w swoim salonie. Niezależnie czy na zewnątrz jest upał, mróz czy deszcz możesz wykonać trening z psem.

- Czas. Wiele psich sportów wymaga długiego przygotowania terenu do treningu lub czekania wiele godzin na swoją kolejkę np. tropienie. Sesje Nose Worku powinny trwać stosunkowo krótko i mieć dużo przerw. To bardzo męcząca aktywność, dlatego pomiędzy kolejnymi sesjami pamiętaj aby dać psu się napić i chwile odsapnąć.

W Nose Work chodzi o wyszukiwanie zapachu przez psa. Jednak człowiek jest niezbędny do nauki tego procesu. Warto pamiętać, że do duetu potrzeba dwojga, więc zaangażowanie opiekuna jest równie ważne co zaangażowanie psa. Komunikacja smyczowa, odpowiednie nagradzanie psa czy odczytywanie mowy ciała czworonoga to jedne z wielu zadań które stoją przed przewodnikiem psa.

Chciałbyś zorganizować psu zabawy węchowe?

Sprawdź nasz nowy kurs online: ,,7 zabaw węchowych na każdy spacer z psem".

Jak to się robi?

Niezależnie od stopnia wyszkolenia psa, każdy pupil startuje z tego samego punktu – od kartonów. Na bazie różnych rozmiarów pudełek uczymy psa motywacji do przeszukiwania, tak aby stały się filarem naszej pracy. Dlaczego jest to ważne? Znana już psu sytuacja z kartonem pozwoli mu w łatwy sposób przenosić się na coraz to wyższe etapy pracy węchowej – przeszukiwanie krzeseł, pomieszczeń, aut czy zewnętrznej części budynków. Jest to pomost, który ułatwi psu zrozumienie czego od niego wymagamy.

Jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane ćwiczenie?

Pokażę to na przykładzie przeszukiwania krzeseł, ćwiczenie wykonuje Guess – 9 miesięczny Border collie.

Nose Work – aktywność dla każdego psa – podsumowanie

Pamiętaj o tym, że węszenie to naturalna potrzeba każdego psa. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi lepiej zrozumiesz czym jest Nose Work i jak wartościowy jest to psi sport!
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy nosem, zapraszamy Cię do kontaktu. Niedawno stworzyliśmy nowy mini-kurs online ,,7 zabaw węchowych na każdy spacer z psem!".

DODATKOWE INFORMACJE

Regulamin kursów online

KONTAKT

+48 781 352 844

© psiekorepetycje.pl 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone