Klatka kennelowa dla psa – więzienie czy azyl?

Kiedy poruszamy temat klatki kennelowej, moi klienci często mają wątpliwości i negatywne skojarzenia na jej temat. ,,Po co zamykać psa, kiedy on potrzebuje mojej bliskości?", ,,Co ta cała klatka daje?", ,,Nie będę trzymać psa w kojcu!", ,,Psy w klatkach to tylko w schronisku.", ,,Mój pies śpi ze mną, nie potrzebuje klatki.". Samo zło, można by tak pomyśleć...

W mojej głowie z kolei ciągle pojawiają się obrazy, jak mój pies sam wchodzi do klatki i kładzie się tam spać. Chowa się tam po intensywnych spacerach, żeby odpocząć lub przychodzi do niej, gdy dookoła dużo się dzieje, jest spory hałas i coś go stresuje... Czyżby moja Luna sama lubiła się karać?

Klatka kennelowa a sen psa

Zacznijmy od tego, co chyba wszyscy kochamy robić - od spania. Nie wiem czy słyszałeś, ale psy śpią dużo więcej od nas. Udowodnione naukowo jest, że nasi czworonożni przyjaciele potrzebują od 14 do nawet 20 godzin snu, żeby sprawnie funkcjonować.

A kiedy śpi się najlepiej? Kiedy jest głośno, jasno i dużo się dookoła dzieje czy raczej na odwrót?
Zanim przejdziesz dalej, zwróć uwagę, gdzie najczęściej kładzie się Twój pies, żeby odpoczywać? Z doświadczenia i obserwacji psów klientów są to najczęściej miejsca pod stołem lub fotelami, przy ścianach lub rogach pokoi. Są to miejsca, gdzie psy są osłonięte przynajmniej z jednej lub dwóch stron. Rzadko psy wybierają sam środek pokoju lub korytarza. Instynktownie psy szukają czegoś na wzór swojej norki, w której mogłyby schować się przed światem.

Takie miejsca sprzyjają dobremu snu i odpoczynkowi. Aby sen był optymalny, pies powinien wejść w jego głęboką fazę REM, gdzie odbywa się konsolidacja śladów pamięciowych, a pies robi się na maksa wyluzowany. Przetwarza on w tym czasie wszystko czego dnia się nauczył i regeneruje, żeby nabrać energii na kolejny dzień. Nie uda się to, kiedy nasz czworonóg, co chwilę się wybudza, bo ktoś obok niego przechodzi lub dużo się dookoła dzieje.

Klatka kennelowa kryje psa z każdej strony i może pełnić rolę wcześniej wspomnianej norki. W zależności od tego, jaką klatkę wybierzesz, możesz ją zasłonić, żeby pies miał w niej ciszej i dochodziło tam mniej światła. Do klatki psa nikt nie wejdzie, stawiamy ją w miejscu, gdzie dzieje się stosunkowo niewiele.

choose your image

Klatka kennelowa a poczucie bezpieczeństwa psa

Bądźmy szczerzy - każdy potrzebuje swojego kąta. Na pewno masz tak czasem, że potrzebujesz pobyć sam i nie chcesz, żeby ktokolwiek Ci przeszkadzał. Takie znajome miejsca pomagają się nam wychillować i wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

Zauważ, że jeśli pies ma do dyspozycji całe mieszkanie, to tak naprawdę, żadne miejsce nie jest tylko jego. Wszędzie my mamy wstęp. Kiedy mamy dzieci lub w domu jest więcej zwierząt, to tym bardziej granice te potrafią ulec zatarciu.

Pytanie: No dobra, ale mój pies ma swoje legowisko, potrzebuje jeszcze klatki?

Wcześniej zwracałem uwagę na to, jakich miejsc do odpoczynku najczęściej szuka pies. Zobacz, że legowisko nie daje psu osłonięcia z każdej strony i nie jest wyraźnie odgrodzoną od reszty pokoju przestrzenią.

Odrębny „pokoik” przykryty przewiewnym kocem pozwoli psu odciąć się od bodźców wokół niego. Jak wspominałem wcześniej, klatka wyglądem przypomina norkę, czyli ograniczoną przestrzeń, w której pies czuje się bezpiecznie.

Pytanie: Mój pies śpi ze mną i chyba lubi to robić skoro sam do nas wchodzi?

Tak, psy są gatunkiem społecznym i lubią bliskość swoich przewodników. Warto jednak zwrócić na uwagę, że w trakcie snu się często wiercimy czy zabieramy kołdrę. Wszystkie takie ruchy mogą wybudzać psa z jego głębokiego snu. Dlatego warto jest postawić klatkę w miejscu, gdzie odpoczywamy, żeby wiedział, że jesteśmy niedaleko, ale niekoniecznie spał razem z nami.
Temat spania psa razem z nami w łóżku, poruszymy też w kolejnych punktach.

Zainteresował Cię temat klatki kennelowej?

Sprawdź kurs ,,Klatka kennelowa online"

Klatka kennelowa a opanowanie psa w codziennych sytuacjach

Umówimy się, każdy pies jest inny, każdy z nas jest inny, więc życie z psem u każdego może wyglądać inaczej. Pewne sytuacje mogą jednak zdarzać się w każdym domu i klatka kennelowa może w wielu z nich pomóc.

Wizyty gości w domu
Jeśli Twój pies nadmiernie się ekscytuje, kiedy przychodzą goście lub kogoś nie lubi i nie masz pewności, jak się zachowa, to klatka kennelowa sprawdzi się tutaj idealnie. Zanim przyjdą goście zamykasz psa w klatce i wypuszczasz dopiero, kiedy się uspokoi. Psiak może również przeczekać taką wizytę i spokojnie wyjść, kiedy wszyscy już pójdą.

Opanowanie psa przy posiłkach
Masz psa który wymusza, kiedy jecie z rodziną wspólny posiłek przy stole? Wskakuje na stół, próbuje żebrać, szczeka lub zaczepia łapą? Może nie odstępuje Cię na krok i tylko czeka aż spadnie coś na ziemię lub gotujesz w kuchni jakąś pyszną potrawę? Możesz takim sytuacjom zapobiegać. Skoro wiesz, że Twój pies ma problem z wymuszaniem, to na czas posiłków lub przygotowywania jedzenia możesz go zaprowadzić do klatki.

Kłopoty w trakcie sprzątania
Twój pies boi się dźwięku odkurzacza? Szczeka, goni za nim lub się go boi? Może podgryza miotłę, którą zamiatasz lub nie daje Ci spokojnie zebrać czegoś z podłogi? Na czas sprzątania również możesz wysłać psa do klatki i spokojnie doprowadzić mieszkanie do porządku.

Problemy separacyjne / bronienie zasobów
Klatka kennelowa może okazać się skutecznym narzędziem do radzenia sobie z psami, które mają problemy behawioralne.

Wróćmy na chwilę do tematu spania razem z psami w łóżku i odpowiedzenia na pytanie czy to właściwe. Od razu powiem - to zależy. Jeśli z psem nie ma żadnych problemów, jest grzeczny i posłuszny, to jest to dopuszczalne.

Kiedy jednak mamy psa, który nie potrafi zostawać sam w domu, szczeka, niszczy lub sika pod naszą nieobecność, broni w domu niektórych miejsc czy przedmiotów, to wtedy bym na to nie pozwalał. Zwróć uwagę, że w trakcie bliskiego kontaktu z psem (przytulanie, głaskanie, spanie z nim), wydziela się do jego mózgu dużo hormonów szczęścia, takich jak endorfiny czy dopamina, które odpowiadają za przywiązanie psa do nas. Stajemy się dla psa cennym zasobem i przyzwaczaja się on do naszej bliskiej obecności. Z czasem trudno jest mu znosić naszą nieobecność i pojawią się problemy separacyjne.

Podobnie miejsca - jeśli pozwalamy psa przebywać w łóżku, fotelach i innych przestrzeniach wspólnych, to może on je uznać za coś dla siebie cennego i zachcieć ich bronić.

Klatki kennelowej możemy z powodzeniem użyć do nauki zostawania psa samemu i nie chodzenia za nami krok w krok. Jest to też fizyczne zabezpieczenie przed niszczeniem przedmiotów pod naszą nieobecność.
Uczymy też naszego przyjaciela, że ma on swoje miejsce, a inne przestrzenie są tylko dla nas i musi to uszanować. Dzięki temu nie będzie on widział potrzeby, żeby ich bronić.

Nauka czystości - klatka dla psów w każdym wieku
Jeśli Twój pies posikuje w domu, to klatka kennelowa pomoże Ci w nauce czystości u psów. Psy z reguły nie załatwiają się tam gdzie śpią, więc nauka zostawania psa klatce pod Twoją nieobecność, może uchronić Cię od mokrych niespodzianek przy powrotach do domu.

Kennel będzie więc idealnym rozwiązaniem dla psów małych, które dopiero uczą się panujących w domu zasad, jak i starszych, które potrzebują w swoim życiu dużo stabilności i odpoczynku. 

Sprawdź kurs ,,Klatka kennelowa online"

Dowiesz się, jak przeprowadzić trening klatkowy i stworzyć z klatki azyl dla psa!

Klatka kennelowa w trakcie podróży

Wyobraź sobie przez chwilę, że jesteś jeszcze małym dzieckiem i musisz zostać gdzieś poza domem. Byłoby to dla Ciebie stresujące?

Klatka kennelowa jest dla psa trochę, jak kocyk lub ulubiona zabawka dla dziecka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu w nowych miejscach lub w trakcie podróży.

Nieodłącznym elementem korzystania z klatki kennelowej jest przeprowadzenie z psem odpowiedniego treningu, dzięki któremu zacznie on kojarzyć klatkę pozytywnie i będzie chciał tam sam z siebie wchodzić.
Dzięki temu będziesz mógł użyć klatki w trakcie podróży lub jeśli zostawiasz gdzieś psa. Wiele psów źle znosi podróże samochodem, a w trakcie lotów wymagane jest przewożenie psa w transporterach. Podobnie jeśli zostawiamy gdzieś psa, może być to dla niego stresujące doświadczenie.

Bezpieczne miejsce, którym stała się klatka przenosimy więc w inne miejsce lub inne warunki, co pozwala psu lepiej poradzić sobie ze stresującą sytuacją. Pies umie już w niej spokojnie odpoczywać, uważa je za swoje, więc nawet gdzie indziej niż w Twoim mieszkaniu, może poczuć się, jak w domu.

Wiele ludzi i trenerów z powodzeniem wykorzystuje klatki kennelowe na wyjazdach, wakacjach czy seminariach. Jeśli pies ma swoją klatkę np. w pokoju hotelowym, to łatwiej mu w takim pomieszczeniu zostać samemu. Na tę chwilę trudno mi sobie wyobrazić dalszą podróż z psem, bez kennela. 

Klatka kennelowa - czym się więc różni od budy czy kojca?

- Po pierwsze, pies wchodzi tam z własnej woli. Nigdy nie zamykamy tam psa za karę. 
- Po treningu klatkowym emocje, które pies odczuwa w stosunku do klatki są pozytywne. Pies słysząc klatka powinien cieszyć się tak samo, jak w momencie, gdy otwieramy lodówkę.
- Klatka znajduje się blisko miejsca w którym często przebywamy, a nasi pupile czują tam naszą obecność. 
- Klatka jest prywatnym apartamentem psa. Nikt mu tam nie przeszkadza, ma ciszę, spokój, a pies głównie tam śpi. 

Nasi klienci często wysyłają nam zdjęcia, jak przy kładzeniu się spać ich psy same maszerują do klatki, a nie wchodzą już do ich wyrka - robią to, bo chcą i lubią to miejsce.

Podsumowanie

Jeśli dotarłeś aż tutaj, to zapytam Cię jeszcze raz. Jakie jest Twoje zdanie na temat klatki kennelowej?

Pamiętaj, że nieodłącznym elementem po kupieniu klatki jest przeprowadzenie odpowiedniego treningu, aby Twój pies to miejsce polubił i czuł się tam bezpiecznie. Nabieranie do czegoś zaufania zawsze wymaga czasu. Psy nie różnią się pod tym względem od nas - jeśli czegoś nie znają, to nauka może trochę potrwać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się się więcej na temat klatki kennelowej - jaką klatkę wybrać, gdzie ją postawić, ile powinien trwać trening klatkowy i jak go przeprowadzić, to zachęcam Cię do zapoznania się z kursem online, w którym dowiesz się tego wszystkiego i nauczysz się jak wprowadzić klatkę kennelową w praktyce. Dowiedz się więcej o kursie.

DODATKOWE INFORMACJE

Regulamin kursów online

KONTAKT

+48 781 352 844

© psiekorepetycje.pl 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone